U srijedu 7. kolovoza 2024. u 20:30 sati u Gradskoj radionici u programu Druženje s umjetnicom, predstavit će se njemačka umjetnica Silke Eva Kästner koja radi u širokom spektru medija, a primarno je okrenuta participativnom procesu kao modelu za stvaranje i razvoj umjetničkog rada. Na taj način kroz komunikaciju s drugim ljudima u umjetničkom procesu događa se neka vrsta transformacije svakodnevnih materijala koji se koriste u umjetničkom procesu. Umjetnica će na engleskom jeziku govoriti o svojim radovima, a sve će biti popraćeno projekcijom fotografija i videozapisa odabranih djela.
Nakon prezentacije nastavit će se druženje s umjetnicom te svi koji to žele mogu od nje dobiti detaljnija objašnjenja.
Silke svoj umjetnički rad opisuje ovako: „Proširujem slikanje u prostor, ostavljam platno i radim site-specific intervencije. Pored privremenih slika na licu mjesta, stvaram konceptualni rad koji uključuje gledatelja i poziva ga da promijeni oblik djela. Dokumentiram susret između materijala i gledatelja koristeći fotografiju i film. Princip kolaža je središnji u mom radu, za mene je kolaž oblik „divljeg razmišljanja“, jer eksperimentira s naglim i nepredvidljivim kombinacijama u kojima ono što je opstalo i preživjelo od drugih radova vodi do novih slika, što čini dio kontinuiranog procesa, naime slikanje između bezvremenog i svjesnosti ukorijenjene u vremenu“.
Ispitujući potencijale slikarstva kao komunikacije, Silke Eva Kästner u prvi plan stavlja aktivnu intervenciju i proces. Efemernost i nepretencioznost njezinih materijala čini ih prikladnim za razigrane razmjene i improvizacije s aktivnim gledateljem, njezini slikarski činovi pokreću dijalog sa slučajnim partnerima. U tim pažljivo pripremljenim trenucima, kada se gledatelji susreću s materijalom, formalni oblik umjetničkog djela se transformira.
Govoreći o svom umjetničkom radu ona kaže: "Ja sam slikarica. Pronalazim slobodu u gubitku kontrole prateći fizička svojstva materijala, radeći u vanjskom okruženju i uključujući druge u kreativni proces. Pomičen određeni materijal prema svojoj viziji. Promatram materijal u prisutnosti vlastitih prepreka, pratim pa čak i izazivam slučajnosti. Moj poseban interes je osporiti mogućnosti boje i slikanja u javnim prostorima kao poveznice sa širim kontekstom društvene funkcije, mijenjajući mjesta koja koristimo samo na ograničen način."
Silke Eva Kästner je njemačka slikarica rođena 1971. koja živi i radi u Berlinu i Uckermarku. Nakon studija s Katharinom Grosse na Weißensee School of Art and Design Berlin, Silke Eva Kästner osvojila je nagradu Mart Stam. Usavršavala se je u Indiji na NaFöG stipendiji te u New Yorku na jednogodišnjoj DAAD stipendiji. Financijska potpora Instituta za Auslandsbeziehungen (ifa) omogućila joj je da pokrene tekući projekt razmjene između Kašmira i Berlina. Njezini su radovi bili izloženi u brojnim institucijama uključujući Schirn Kunsthalle Frankfurt; Devi Art Foundation, Delhi; Berlinische Galerie, Berlin; Queens Museum of Art, New York; Künstlerhaus Bethanien, Berlin; i Haus der Kulturen der Welt, Berlin.
Osim samostalne umjetničke prakse ona radi u interdisciplinarnim suradnjama, s plesačima, znanstvenicima, filozofima, te inicira interkulturalne projekte kao što je Kashmir. Point.Charlie, dugoročni projekt razmjene s umjetnicima iz Kašmira koji traje od 2010. U galeriji ništa manje nego na urbanoj sceni, Kästner postavlja slikarstvo u odnos s arhitekturom kako bi ga uokvirila u različitim perspektivama.
Programe Gradske radionice podržavaju Ministarstvo kulture i medija i Grad Pula.